Kościół pw. Przemienienia Pańskiego w Osieku Jasielskim

piątek, 13 maj 2016 17:32

Akcja Katolicka

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
AKCJA KATOLICKA AKCJA KATOLICKA

AKCJA KATOLICKA

 

  Akcja Katolicka to stowarzyszenie wiernych świeckich, mające w założeniu szeroko rozumiany apostolat. Celem Akcji Katolickiej jest odnowienie życia katolickiego w rodzinach i społeczeństwie oraz ewangelizowanie świata doby obecnej. Parafialny Oddział  Akcji Katolickiej w Osieku Jasielskim powstał w 2000 roku. Liczył wówczas dwunastu członków. Prezesem została śp. Pani Julianna Bors, którą swoją funkcję pełniła do 2011 roku. Dnia 20 listopada 2011 roku z rąk ks. Biskupa Kazimierza Górnego nominację na prezesa POAK w Osieku Jasielskim otrzymała Pani Teresa Misiołek. Obecnie POAK liczy jedenastu członków.

 

 Działalność POAK w Osieku Jasielskim: 
1. Objęcie patronatu nad zabytkowym kościołem. 
2. Coroczne przygotowywanie czterech ołtarzy przy zabytkowym kościele na zakończenie Oktawy Bożego Ciała.
3. Prowadzenie Godzinek.
4. Adoracja Najświętszego Sakramentu.
5. Prowadzenie Drogi Krzyżowej (jeden piątek w Wielkim Poście) oraz prowadzenie Różańca św. w każdą sobotę października. 
7. Zajęcia ze scholą parafialną- ćwiczenie psalmów i śpiew pieśni.
8. Własnoręczne wykonanie stroików świątecznych i obdarowywanie nimi osób starszych, samotnych i chorych z naszej parafii.
9. POAK stworzył wspólną potrzebę modlitwy w ważnych prośbach i intencjach jego członków- odmawiając w danej intencji różaniec o godz. 20.30 danego dnia przez każdego członka w swoich domach. Nazwano to - Szturmem modlitwy do nieba.
10. Organizowanie spotkań opłatkowych, formacyjnych i dekanalnych, zapraszanie specjalnych gości oraz zorganizowanie koncertu kolęd w wykonaniu Chóru Cecylianum z Bazyliki Mniejszej z Dębowca. 
11. Wyjazdy na rekolekcje, spotkania opłatkowe i diecezjalne spotkania formacyjne do Rzeszowa i Jasła. 
12. Udział w marszach organizowanych przez DIAK np. marsz w obronie telewizji Trwam.
13. Wykonanie nowych nagrobków byłych proboszczów parafii Osiek Jasielski ks. Jana Jakla, ks. Michała Kościńskiego oraz wykonanie nowego krzyża na cmentarzu parafialnym. Coroczne porządkowanie tych nagrobków przed Świętem Zmarłych. 
14. Od 2011 roku 1 listopada organizuje się Kwestę przy cmentarzu parafialnym, gdzie całkowity dochód przekazywany jest prace inwestycyjne na cmentarzu. Kwestę organizuje się przy współpracy Gimnazjum Integracyjnego, Zespołu Szkół, Wolontariatu i KSM-u z Osieka Jasielskiego. 
15. Wyjazdy do Rzeszowa na m.in Uroczystość Chrystusa Króla, Mszę św. dziękczynną za beatyfikację Jana Pawła II, Msze św. prymicyjne diakonów pracujących w naszej parafii.
16. Organizowanie wycieczek i pielgrzymek.
Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Osieku Jasielskim pragnie swoją pokorą,gorliwością, sumiennością i pracą włączyć się w apostolskie dzieło Kościoła. W dalszym ciągu prowadzić i rozszerzać działalność ewangelizacyjną, przeciwstawiać się zagrożeniom wiary i bronić moralności chrześcijańskiej. W jedności z duchowieństwem jako stowarzyszenie ludzi świeckich wierzących pragnie brać udział w życiu publicznym chcąc mieć wpływ na kulturę, edukację, środki masowego przekazu i politykę na terenie naszej parafii.

Czytany 2330 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 24 maj 2016 11:38
Więcej w tej kategorii: « Schola parafialna "Serafinki"

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.